Reklama
Reklama
Reklama

WYRÓŻNIENIA

USŁUGI POGRZEBOWE

Twoim zdaniem

Uważam, że utworzenie Spółki zamiast ABK i ZUK to dobry pomysł

Zgadzam się - 86.2%
Nie zgadzam się - 11%
Nie mam zdania - 2.8%

Total votes: 109
The voting for this poll has ended on: 13 Wrz 2011 - 00:59

KORZYSTAMY Z HOSTINGU

ZOBACZ TAKŻE

ZAREJESTRUJ SIĘ

Informacja nt. radonu w wodzie pitnej

  • PDF

Od czasu ostatniej sesji Rady Miejskiej w Leśnej, która odbyła się 28 lutego 2013 roku, w Leśnej rozpowszechniane są informacje o szkodliwości wody pitnej dostarczanej przez PM SYNERGIA Sp. z o.o.. W związku z tym informujemy, iż Spółka zleciła badanie wody na zawartość radonu w wodzie pitnej. Wyniki badań wskazują, że poziom radonu w wodzie waha się od kilku do  240 Bq/l.

Z uwagi na to, że w Polsce, jak również w wielu innych krajach, nie ma granicznych norm dla zawartości radonu w wodzie pitnej, podjęliśmy współpracę z Międzyresortowym Instytutem Techniki Radiacji Politechniki Łódzkiej, który to poprosiliśmy o analizę i interpretację przesłanych danych. Na dzień dzisiejszy wiemy, iż należy wykonać dodatkowe badania, w tym na zawartość radu, które stwierdzą czy istnieje potrzeba uzdatniania wody polegająca na wytrącaniu radonu z wody. Badanie oczywiście zleciliśmy i obecnie czekamy na jego wyniki. Zleciliśmy jednocześnie ponowne badanie poziomu radonu inną, dokładniejszą metodą, w celu ustalenia jego faktycznego poziomu i porównania z posiadanymi wynikami. Z uwagi na zastosowaną technikę, o wynikach dowiemy się w przeciągu ok. 1,5 miesiąca. Dopiero po tym fakcie będziemy wiedzieć, czy będzie wskazane stosowanie urządzeń i instalacji do wytrącania naturalnie występującego pierwiastka promieniotwórczego. Ważne jest również to, czy w wodzie jest oprócz radonu rad, którego obecność i stężenie zdecyduje o technologii jego usuwania. Nie jest bowiem tak, jak podały kilka dni temu media, że wystarczy zastosować instalacje do napowietrzania wody. O tym wiemy, ale nasze wątpliwości wzbudziła inna informacja. Jeśli w wodzie mamy nadmierne ilości radu, wówczas taka instalacja nie spełni swojej funkcji, gdyż radon, mimo napowietrzania, nadal będzie się wytrącał do wody. I właśnie to jest powodem dodatkowych, dokładnych badań zleconych przez Spółkę, abyśmy w razie takiej konieczności zastosowali odpowiednie do sytuacji urządzenia.
Powyższe działania podjęliśmy mimo, że np. z Państwowego Zakładu Higieny uzyskaliśmy sugestie, że problemem radonu należałoby się zająć, gdyby poziom przekroczył 1000 Bq/l, a nasz najwyższy wynik jest 4 razy mniejszy.
Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że radon w wodzie nie dotyczy tylko Gminy Leśna, ale również innych miejscowości, np. Świeradów Zdrój, czy Kowary. W miejscowościach tych stężenie radonu, według dostępnych opracowań naukowych, przekracza stężenie kilkukrotnie w porównaniu do naszej Gminy. W zasadzie można również powiedzieć, iż w mniejszym lub większym stopniu sytuację taką mają – patrząc tylko na nasze okolice – niemal wszystkie miejscowości pogórza.
Inną kwestią jest też szkodliwość radonu. Według wiedzy, jaką udało się nam zebrać wcale nie jest powiedziane, że zawartość radonu w wodzie oznacza jego szkodliwość. Naukowcy bowiem spierają się cały czas i nie uzyskali jednoznacznej odpowiedzi. Jedni uważają, że im wyższe stężenie pierwiastków promieniotwórczych tym gorzej dla zdrowia, inni uznają niewielkie dawki za pożyteczne dla ludzi (zjawisko hormezy radiacyjnej, wedle którego niewielka dawka promieniowania pobudza komórki do naprawy kodu DNA, którego błędy prowadzą do nowotworów). Znamienny w tymi miejscu jest również fakt, iż na przykład w Świeradowie Zdroju funkcjonują uzdrowiska, zarówno teraz jak i w przeszłości, korzystające przecież z wody nasyconej radonem. W takim kontekście można zadać sobie pytanie, czy aby radon to rzeczywiście problem dla Gminy, czy też zasób do wykorzystania na cele lecznicze?
Niemniej podsumowując potwierdzamy, iż na dzień dzisiejszy radon jest obecny w naszej wodzie. Nie wiemy, czy poziom zawartości radonu jest niebezpieczny, ponieważ nie ma przepisów regulujących graniczną wartość zawartości radonu. Faktem jest również, iż prowadzimy porównawcze badania w celu oznaczenia jego zawartości oraz znalezienia ewentualnego, jeśli to będzie potrzebne, skutecznego rozwiązania zmierzającego do dodatkowego uzdatniania wody. Faktem jest, iż zleciliśmy jednocześnie badanie poziomu radu w wodzie. Faktem jest też, że nie wiemy na chwilę obecną, w jakich warunkach radon jest szkodliwy, czy też nie, dla zdrowia. Dlatego z niecierpliwością oczekujemy wyników badań i sugestii ze strony ekspertów w tej dziedzinie. Jednocześnie zapewniamy, iż poważnie podchodzimy do tej sprawy, niemniej mając na względzie fakt, że badanie wymaga czasu (ok. półtora miesiąca) na chwilę obecną nie możemy podjąć żadnych innych działań.
Oświadczamy, iż w żadnym wypadku nie było naszym celem zatajanie informacji o zawartości radonu w dostarczanej przez Spółkę wodzie.Jadnak do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy nie było sensu upubliczniania tej informacji, gdyż w naszym przekonaniu mogło to wywołać niepotrzebną panikę w społeczeństwie. Nie zbagatelizowaliśmy również informacji o tym, iż w wodzie znajduje się ten pierwiastek - od razu podjęliśmy działania w celu wyjaśnienia tej sprawy. Niemniej w obliczu pojawienia się plotek oraz - naszym zdaniem - nieprecyzyjnych informacji w mediach, czujemy się zobowiązani przedstawić Państwu informacje, jakie na dzień dzisiejszy posiadamy. Zapewniamu również, iż w chwili kiedy będziemy mieli pełną wiedzę w tej sprawie, przedstawimy ją do publicznej wiadomości.